Hakkında

23 Nisan’da Ankara’da doğdu. TED Ankara Kolejinden Uluslararası Bakalorya diplomasıyla mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü tamamladı. Muhtelif yayınevleri ve ajanslarda yedi yıl metin yazarı, redaktör ve editör olarak çalıştı. PEN Uluslararası Yazarlar Derneği İngiltere Merkezi üyesi olan Aras Onur, mesleğini okuryazarlık olarak anıyor ve hâlen Ankara’da yaşıyor.

Tarihi Düşülenler

 • 2021
  yılı yazında, üç yılı aşkın süredir yayın yönetmeni olduğu Türk Psikologlar Derneği Yayınları ve TPDtv’deki görevlerinden ayrıldı. Ekim ayında STK değerlendirme faaliyeti yürütülen CVILIS’in genel koordinatörlüğünü üstlendi.
 • 2018
  baharında Türk Psikologlar Derneği Genel Koordinatörü olarak atandı; aynı yıl Pars ile Porsuk adlı ilk romanını yayımladı. Haziran ayında Türkiye Mülteci Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Yıl sonunda üçüncü şiir kitabı Paris’ten Döndüğümde yayımlandı.
 • 2017
  Kasım ayında yayımlanan ve disiplinlerarası LGBT inceleme ve araştırmalarından oluşan Direnç, Onur ve Dahası isimli kitabın editörlüğünü üstlendi.
 • 2016
  İngilizceye Die Why adıyla tercüme edilen Cinayet isimli şiiri, ABD ve Batı Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkede 20 bine yakın okura ulaşan Off the Coast dergisinin 2016 Bahar sayısında çift dilli olarak yayımlandı. Son olarak 2009 yılında Türkçe bir şiire sayfa ayıran dergide yedi yıl aradan sonra yer verilen ilk Türk şair oldu.
 • 2015
  yılında kurulan Fikir ve Sanat Atölyesi Derneğinin kurucu başkanlığını üstlendi ve aynı yılın Şubat ayından itibaren köşe yazıları kaleme aldığı Karşı Gazetede 2016 sonuna dek başyazarlık görevini yürüttü.
 • 2014
  yılında ikinci şiir kitabı Beylerbeyi’nde Son Tango’yu okurlarıyla buluşturdu.
 • 2013
  yazında, yürütmekte olduğu tüm görevlerden ayrıldı; bağımsız yazarlık yaşamına döndü.
 • 2009
  yılında BLUELF Film Yapımcılıkta yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendi.
 • 2008
  ‘de Samuel Beckett’in aynı isimli oyununu öyküye uyarladığı Godot’yu Beklerken adlı çalışması yayımlandı.
 • 2007
  yılında ilk tiyatro oyunu Üç Kapı, amatör bir grup tarafından sahnelendi. Aynı yıl Gıyabında Cam Kadeh adlı eseri, İstanbul Bilgi Üniversitesinin düzenlediği kısa film öyküsü yarışmasında övgüye değer öykü ödülüne layık görüldü.
 • 2006
  yılı yazında, Bosna-Herkes Federasyonu Fond Ikre tarafından “Üstün Destekçi” payesiyle taltif edildi. Obsesif tarafından seslendirilen Yandı Eylül, bestelenen ilk şarkı sözü oldu.
 • 2005
  yılında medya ve iletişim konusundaki araştırmaları hakkında Hindistan Locknow’da yaptığı sunumla ödül aldı. Aynı yıl, Evrim’in yayın yönetmenliğini üstlendi.
 • 2004
   yılında ilk şiir kitabı Sudan Masallar’ı yayımladı.
 • 2002
  yılında Evrim Dergisinde yazmaya başladı.
 • 2001
  yılının 23 Aralık gününü edebî yaşamının miladı kabul ediyor.

Toplumsal Girişimler

Aras Onur, 2015 yılında öğrenim bursu sağlamak amacıyla kurulan Fikir ve Sanat Atölyesi Derneğinin (FİSA) kurucu başkanlığını üstlendi; Mart 2016, 2019 ve 2022’de üçer yıllık dönemler için yeniden başkan seçildi. FİSA halen iltica, cinsel azınlıklar ve çocuk hakları alanları başta olmak üzere yerel ve uluslararası hak savunuculuğu, izleme, raporlama ve eğitim destek faaliyetleri yürütüyor.

Resmi kuruluşu T.C. Kültür Bakanlığı tarafından 1999 yılında onaylanan Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), telif sahiplerinin eserleri için müzik kullanıcılarına kullanım izni ve lisansı veren, mali haklarını toplayan ve toplanan gelirleri üyelerine dağıtan bir meslek birliğidir. MSG üyesi olan Aras Onur, imzası bulunan şarkı sözlerinin mali haklarının korunması amacıyla birliği yetkilendirmiştir. 

5 Ekim 1921’de İngiliz yazar Catherine Amy Dawson Scott ile John Galsworthy ve arkadaşları tarafından Londra’da kurulan PEN Uluslararası Yazarlar Birliğinin kurucu merkezi olan PEN İngiltere, “Yazmaya özgürlük, okumaya özgürlük” sloganını benimsemiş bir meslek örgütüdür. Aras Onur, PEN İngiltere’ye kayıtlı bir yazar olarak uluslararası edebi ve sosyal faaliyetlerine devam etmektedir.